tinhorn221

I can't set the RAM frequency to 3000 Mhz

Discussion created by tinhorn221 on May 29, 2020
Latest reply on Jun 2, 2020 by pokester

Hi, I'm having such a problem with my RAM. Because when I bought my computer, I had 2x4gb 3000mhz from Patriot. 2 months after I bought another 2x4gb 3000mhz, also the same. When I connected the equipment it turned out that 4 pieces of RAM work on 2133mhz.When I tried to change to a higher frequency in the BIOS there was a reset of the computer, a beep of the motherboard speaker and starting without changes. I have a feeling that the problem may be with the voltage that needs to be changed or something else. I am writing to you because I need your help, I don't want to risk it myself. Greetings.

Polish Version:

Witam, mam taki kłopot który dotyczy moich RAM. Albowiem przy zakupie komputera miałem 2x4gb 3000mhz od Patriot. 2 miesiące po tym kupiłem następne 2x4gb 3000mhz, również takie samo. Gdy podłączyłem sprzęt okazało się że 4 sztuki RAMu działają na 2133mhz. Gdy próbowałem zmienić na wyższą częstotliwość w BIOS następował reset komputera, pikanie głośnika płyty głownej i uruchomienie bez zmian. Mam wrażenie że problem może być z napięciem, któro trzeba zmienić lub coś więcej. Piszę do was bo potrzebuję waszej pomocy, sam nie chcę ryzykować. Pozdrawiam.

Outcomes