18 Replies Latest reply on Nov 8, 2015 11:54 AM by backFireX64

θα ηθελα το link με το καταλληλο driver γιατι τον υπολογιστη μου, deskop lenovo G505 σε windows 10

pashal

θα ηθελα το link με το καταλληλο driver γιατι τον υπολογιστη μου, deskop lenovo G505 σε windows 10

ευχαριστω

i would like the link for the  driver for my deskop lenovo G505 windows 10

thank you

• Re: θα ηθελα το link με το καταλληλο driver γιατι τον υπολογιστη μου, deskop lenovo G505 σε windows 10
          kingfish

Go here and use steps 1-5 to manually download the correct driver for your laptop.

Screenshot_2.png

2 of 2 people found this helpful
          • Re: θα ηθελα το link με το καταλληλο driver γιατι τον υπολογιστη μου, deskop lenovo G505 σε windows 10
            backFireX64

Either follow kingfish 's suggestion to manually download the AMD gpu driver for your Laptop's gpu and specific OS that you use, or check out the official Lenovo support site to get any driver compatible with your laptop model:

http://support.lenovo.com/gb/en/products/laptops-and-netbooks/lenovo-g-series-laptops/lenovo-g505-notebook

Αδελφέ, καλύτερα να δοκιμάσεις τους οδηγούς απο την ιστοσελίδα της Lenovo πρώτα, επειδή αυτοί δουλεύουν συνήθως καλύτερα σε laptop (αν και παίζει να είναι το ίδιο μ' αυτό της AMD). Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με την απόδοση σε βιντεοπαιχνίδια, ή έχεις προβλήματα συμβατότητας με ενημερωμένες εφαρμογές και games, μπορείς να δοκιμάσεις το πιό πρόσφατο driver που υποστηρίζει το μηχάνημά σου απ' ευθείας απο AMD.

1 of 1 people found this helpful
                pashal

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! ειχα και πιθανων να ξαναεμφανιστει προβλημα συμβατοτητας, εχω κατεβασει ηδη να κατεβασω απο τη Lenovo αλλα μου ξαναδημιουργιθηκε το προβλημα  και αφου επικοινονισα με τη lenovo μου προτειναν να μηλισω με την AMD για να μου προτεινουν το καταλληλο driver... μεχρι στιγμης ομως δεν εχω βρει κατι ουτε εδω...

backFireX64

Your laptop's model (G505) comes pre-installed with Windows 8. It also uses an AMD E1-2100 APU, which, in short, means that your PC has a 2-core cpu with an integrated HD8210 mobile gpu.

Since i tried to download a compatible driver for the particular APU and with either 32 or 64bit version of windows 10 with no luck, it should probably mean that there is not one supported in windows 10. The latest driver is available for up to Windows 8 operating systems on the specific APU/ integrated HD8210 gpu.

It is funny that AMD states otherwise in the following link for supported products:

Windows 10 Driver Support for AMD APU Graphics Products

Or did i get that wrong ?

Anyway, it is best to take a look into that link. You may have to use windows update to download and install a compatible driver, though it may end up being just the basic microsoft vga driver with basic functionality i'm afraid. Check anyway.

The other option is to use windows 8.1 for the particular laptop, which is a solid and mature O.S, and just be done with it.

Φιλαράκι, μάλλον δεν υποστηρίζεται απο την AMD η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών του λάπτοπ σου σε περιβάλλον windows 10.

Άν και η Lenovo, παραδόξως, υποστηρίζει για windows 10 64bit οδηγό για τη κάρτα γραφικών σου:

Laptops and netbooks :: Lenovo G Series laptops :: Lenovo G505 Notebook - Lenovo Support (GB)

Για windows 10 32bit , μπορείς να δοκιμάσεις το τελευταίο gpu driver (whql or beta) απο AMD που αφορά notebook/ laptop συστήματα:

http://support.amd.com/en-us/download/mobile?os=Windows+10+-+32

Άν δεν βρεις άκρη, περίμενε κάποιον άλλο user με περισσότερη εμπειρία σε θέματα mobile gpu/ laptop, ή απλά πέρνα τα windows 8.1, που είναι ένα εξίσου καλό και συμβατό λειτουργικό για εφαρμογές, βιντεοπαιχνίδια και ότι άλλο χρειάζεσαι.

Καλή σου τύχη.

EDIT:

I forgot to mention that you can also use the AMD auto-detect tool to try and find a compatible driver for your laptop, if you haven't already.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το auto-detect εργαλείο απο την ιστοσελίδα της AMD για να σου βρεί αυτόματα ένα συμβατό οδηγό γραφικών για τον φορητό υπολογιστή σου.

pashal

το θεμα ειναι οτι το lap top δουλευει καλυτερα με τα windows 10 και θα ηθελα να τα κρατισω, με τα 8.1 δεν δουλευε τοσο καλα...
                        ειναι πολυ περιεργο γιατι δεν το κανει συνεχεια αλλα μου το εχει κανει 3 φορες και δε μπορεσα να καταλαβω τι μπορει να εχω κανει ωστε να προηλθε αυτο... αυτη τη στιγμη ας πουμε, δεν μου ανοιγει το μενου των εναρξη κατω αριστερα και ξερω οτι απο την επομενη εκκινηση του υπολογιστη θα μου βγαλει αυτο το προβλημα, ειναι το μονο που εχω καταλαβει οτι κανει ο υπολογιστης πριν βγει το προβλημα.
                        μετα απο αυτο στην επομενη εκκινηση βγενει μια προηδοποιηση που λεει οτι το μενου εναρξη και η cortana δεν λειτουργουν, θα προσπαθήσουμε να επιδιορθώσουμε το πρόβλημα μεχρι την επομενη φορα που θα εισελθετε κ μου εχει μονο την επιλογη εξοδος τωρα.

αν γνωριζει κατι καποιος η μπορει να βοηθησει περετερο ας βοηθησει παρακαλω.

ακομα δεν είμαι σιγουρος για ποια καρτα γραφικων εχω, πως ή που μπορω να το δω; πανω στο laptop εχει ένα καρτελακι κολιμενο που γραφει   AMD A4 QUAD-CORE

ευχαριστω εκ των προτερων

backFireX64

Ok.

I am not entirely sure that this is an AMD APU/ graphics processor problem anymore.

The issue that you are describing should be an operating system corruption/ configuration related issue. One that i once had on a "preview" version of windows 10.

Here is an interesting article on how to possibly fix this:

http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/windows/how-fix-start-menu-in-windows-10-3623893/

Searching through various articles on the internet (and i strongly advise you to do this yourself more often), i found a few other possible fixes, but many indicate a conflict issue with an existing (installed) antivirus/ firewall program that runs on windows start up. Mainly "avast", but i cannot confirm this myself if the problem is isolated in that particular program (avast is considered and tested as one of the very good performers out there, by the way).

Signing out and back into windows (without actually rebooting) also seems to do the trick for some users, as a quick workaround.

To know more about your PC/ Laptop, try the following:

1. Right click mouse on the windows start menu button, located in the bottom-left corner of your screen. Then, click on "run" , type "msinfo32", without quotes and press "ok".

This will open up a window of "System Information" that contains all info that you can possibly need right now. Search all tabs thoroughly. If you ask me anything that can be found here, then i'll know that you skipped parts...

2. To instantly see the windows build version that you are currently using, click on "run" again and type "winver".

3. To view basic info about your computer, right click on windows button and select "System" from the menu list. From the window that pops up, you can click on "Device Manager" to see all devices that are installed in your computer, and you can also check which driver version is installed (expand the list for each category by clicking on the arrows, then double-clicking on each device to view the properties of that device and all associated info).

4. Another quick way to get some useful PC info is to click on "run" and type "dxdiag". This will open the "DirectX Diagnostic Tool" window that will show you info on system, display, sound and input, and possibly warn you of conflicts or problems. Ignore the whql warning message in the display tab if you see one. It just means that you are using a beta driver for the GPU (unsigned driver by Microsoft).

5. The all-in-one solution to gather all info about your PC in one place is any good hardware/ software/ driver monitoring/ diagnostics program. I recommend "hwinfo", since it is one of the best and most accurate programs and it is also free to download, install and use.

If your Laptop has, indeed, an A4 quad-core APU, then the latest AMD catalyst driver suite for mobile gpus should work just fine. Download it directly from: Download Drivers

Follow kingfish 's earlier instructions on how to manually do this, or select from the list that is on the right of the same site page, according to your windows version (32 or 64bit) and choosing from the AMD Mobility Radeon™ Notebook Drivers section.

EDIT :

You can also try to fix windows corruption by:

- right-ckicking on the windows start menu button,

-selecting "Command Prompt (Admin)"

-typing the following command: sfc/scannow and pressing 'enter' on the keyboard.

Let it finish and reboot if prompted.

P.S/ Υ.Γ,

Θα συνεχίσω να ποστάρω σε English Language γιατί έτσι είναι πιθανόν να βοηθηθούν και περισσότεροι users με παρόμοια προβλήματα.

Μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς την Ελληνική Γλώσσα αν θές, αλλά κράτα στο μυαλλό σου αυτό που μόλις σου ανέφερα πρίν.

Ευχαριστώ για την κατανόησή σου εκ των προτέρων.

1 of 1 people found this helpful
                                pashal

ευχαριστω παρα πολύ για τη βοηθεια θα προσπαθήσω να ακολουθησω αυτά τα βηματα. ο λογος που γραφω ελληνικα είναι γιατι τα αγγλικα μου δε βρισκοντε πλεον σε πολύ καλο επιπεδο... θα κανω μια δοκιμη τωρα, αλλα αν εχεις τη διαθεση κ το χρονο ,γιατι καταλαβενω πως δεν ασχολησε μονο με αυτό, θα με διευκολιναν πολύ οι οδηγιες στα ελληνικα.

και παλι ευχαριστω πολύ για τις πληροφριες και το χρονο σου! θα ενημερωσω αν βγει ακρη από ολη αυτή τη διαδικασια!

pashal

Φιλε μου, δοκιμασα να διορθωσω το προβλημα με τη σελιδα που μου εστειλες αλλα δεν εγινε τιποτα, αντιθετα με την εντολη που εστειλες sfc/scannow and pressing  το προβλημα εφτιαξε! δεν ξερω αν θα το ξανακανει παντως για την ωρα ειναι μια χαρα ο υπολογιστης αν κ μου φενετε λιγο αργος. επισης το ολο θεμα για τους drivers ξεκινησε αρχικα απο τη lenovo που μου ειπαν οτι εκει βρισκετε το λαθος κ πρεπει να κατεβασω το καταλληλο. αφου δεν εγινε τιποτα μου ειπαν να απεφθινθω στη microsoft που με τη σειρα τους μου προτειναν να επικοινονησω με την AMD για να μου δωσουν το σωστο driver. απο οτι φενετε ομως το προβλημα ηταν αλλου.. οπως και να εχει για την ωρα ειναι ενταξει.
                                  ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

backFireX64

Ο υπολογιστής σου μπορεί να είναι αργός για διάφορους λόγους.

Συνήθως το γενικό πρόβλημα με τα laptop είναι:

1. Ο σκληρός δίσκος (HDD) είναι χαμηλής ταχύτητας, όσον αφορά το χρόνο πρόσβασης δεδομένων και πιθανόν να έχει και περιορισμένο buffer.

2. Τα windows ξεκινούν και τρέχουν με πολλά προγράμματα ταυτόχρονα, χωρίς ο επεξεργαστής να είναι ικανός και αρκετά γρήγορος να ανταπεξέλθει σε βαρύ multitasking (πολλές εφαρμογές μαζί).

3. Λείπουν και/ ή δεν είναι εγκατεστημένοι οι πιό πρόσφατοι οδηγοί (drivers).

4. Χρησιμοποιείται ένα ιδιαίτερα "βαρύ" πρόγραμμα antivirus/ firewall και/ ή τρέχουν ταυτόχρονα δύο ή περισσότερα antivirus και προκαλούν διενέξεις/ συγκρούσεις μεταξύ των, καθηστερώντας τον υπολογιστή σου.

Θα σε συμβούλευα να αντικαταστήσεις το βασικό HDD με ένα SSD (solid state drive) και να εγκαταστήσεις τα windows, καθώς και κάποια προγράμματα που θές να ανοίγουν γρήγορα (όπως τα Office), εκεί.

Άν το laptop έχει και 2η υποδοχή για SATA drive, βάλε έναν σχετικά γρήγορο και φθηνό HDD για αποθήκευση δεδομένων, ταινίες, εφαρμογές, παιχνίδια και ότι άλλο θές.

Σχετικά με τα προγράμματα που τρέχουν στον υπολογιστή σου (windows 10), κυρίως αυτά που ξεκινούν μαζί με τα windows, κάνε δεξί κλίκ στη μπάρα εργασιών (στο κάτω μέρος της οθόνης) και επέλεξε τη "Διαχείριση Εργασιών" (task manager). Στο "startup" tab, μπορείς να απενεργοποιήσεις όποια προγράμματα δεν θες να ξεκινούν με τα windows.

Υπάρχει περίπτωση ο σκληρός σου δίσκος να θέλει απλά ανασυγκρότηση (defragmentation):

http://www.tomshardware.co.uk/faq/id-2723517/defrag-windows-computer.html

Τι είναι η ανασυγκρότηση δίσκου; - Βοήθεια των Windows

English (google translation with minor adjustments cause i got lazy):

Your computer may be slow for several reasons.

Usually the general problem with the laptop is:
                                      1. The hard disk (HDD) is of low speed, in terms of time data access and probably has a limited buffer.
                                      2. Windows start and run with many programs at once, without the processor being capable and fast enough to cope with heavy multitasking (several applications together).
                                      3. Missing and / or  not installed recent drivers
                                      4. Using a very "heavy" antivirus / firewall and / or running simultaneously two or more antivirus programs that cause conflicts.

I will advise to replace the basic HDD with an SSD (solid state drive) and install  windows, as well as some programs that you want to open quickly (such as Office), there.
                                      If your laptop has a second slot for SATA drive, put a relatively quick and inexpensive HDD for data storage, movies, apps, games and whatever else you like.

About the programs running on your computer (windows 10), especially those that start with the windows, do right click on the task bar (at the bottom of the screen) and select the "Task Manager". In the "startup" tab, you can disable any programs you do not want to start with windows.

It is possible your hard disk simply wants reconstruction (defragmentation):

http://www.tomshardware.co.uk/faq/id-2723517/defrag-windows-computer.html